Oldaltérkép | E-mail
 
 
Gyorslinkek
   
Szavazás
Miért nem fontos gyülekezeteinkben a misszió?
    Nem üdvösség kérdése
    Nem értettük meg Jézus parancsát
    Még soha nem csináltuk
    Lelkileg kiskorúak vagyunk
    Magunk körül forgolódunk
 
C.H. Spurgeon: Puritán Káté
   
 

 

Földolgozta és fordította: Novák József lp.

1855. október 14-én, a délelôtti istentisztelet után osztották ki a londoni New Park Street Chapelben Spurgeon Puritán kátéját. Az akkor csupán 21 éves szerzô ezt a bevezetôt írta a Káté elé:

AI am persuaded that the use of a good Catechism in all our families will be a great safeguard against the increasing errors of the times, and therefore I have compiled this little manual from the Westminster Assemblys and Baptist Catechisms, for the use of my own church and congregation. Those who use it in their families or classes must labour to explain the sense; but the words should be carefully learned by heart, for they will be understood better as years pass.

May the Lord bless my dear friends and their families evermore, is the prayer of their loving Pastor. C.H. Spurgeon.

A káté a gyülekezet tanítás-anyagának a váza, kérdések és igékkel alátámasztott feleletek sora, közérthetôen modern fogalmazásban. Mint Spurgeon bevezetôjébôl is kitûnik, a káté-írásnak hagyományai vannak. A prédikátor-óriás alapos munkát végzett. A kérdések, azok sorrendje, a hozzájuk csatolt igék és a válaszok, ez a valóban Puritán Káté a baptista irodalom kiemelkedôen fontos gyöngyszeme lenne - ha ráébrednénk, mint Spurgeon ezt meg is fogalmazta, hogy az egyre szaporodó káros hatások ellen védekezve mi is haszonnal alkalmazhatjuk ezt a nagyobb egyházakban bevált eszközét a tanításnak.

A Puritán Káté 82 kérdést tartalmaz. Csoportosítva közöljük a kérdéseket és a Spurgeon által választott igéket. A válaszokat nem szószerinti fordításban, hanem az újabb baptista hitvallásokat is figyelembevé fogalmaztam meg. Azzal a reménységgel ajánlom Testvéreim figyelmébe ezt a munkát, hogy az itt következô kérdéseken együtt gondolkozva, az igéket együtt tanulmányozva (fontos része a Káté használatának az ajánlott igehelyek felkeresése és tanulmányozása!), biblikus irányt vesz fel újból a baptista közgondolkodás. Aki elôtt még mindig kétséges lenne, hogy ennek bizony itt az ideje, azt bátorítom, kérdezzen meg a jövô vasárnap néhányat a testvérek közül: Neked mi az életcélod? Egyébként is javunkra lesz, ha ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk az Úr Napján...

 

1. Mi legyen az ember életének legfôbb célja?

1Kor 10,31 Akár esztek tehát, akár isztok, bármi mást cselekesztek, mindent Isten dicsôségére tegyetek!

Zsolt 73,25-26 Nincs senkim rajtad kívül a mennyben, / a földön sem gyönyörködöm másban. / Ha elenyészik is testem és szívem, / szívemnek kôsziklája és örökségem / te maradsz, Istenem, örökké!

Válasz: Az életem legfõbb célja Isten örökké tartó magasztalása és a benne való gyönyörködés.

2. Honnan tudhatod meg azt, hogy mi van Isten magasztalására?

Ef 2,20 Mert ráépültetek az apostolok és a próféták alapjára, a sarokkô pedig maga Krisztus Jézus.

2Tim 3,16 A teljes Írás Istentôl ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre.

1Ján 1,3 Amit tehát láttunk és hallottunk, azt hirdetjük nektek is, hogy nektek is közösségetek legyen velünk: a mi közösségünk pedig közösség az Atyával és az ô Fiával, a Jézus Krisztussal.

Válasz: Isten Igéjébôl, az Ó - és Újszövetségi Szentírásból tanulom meg az Õ magasztalásának és a benne való gyönyörködésnek a módját.

3. Miért fontos a Szentírást tanulmányozni?

2Tim 1,13 Az egészséges beszéd példájának tekintsd, amit éntôlem hallottál, a Krisztus Jézusban való hitben és szeretetben.

Préd 12,13 Mindezt hallva a végsô tanulság ez: Féld Istent, és tartsd meg parancsolatait, mert ez minden embernek kötelessége!

Válasz: A Szentírásból nyerek segítséget ahhoz, hogy helyesen gondolkozzam Istenrôl, és abból tudom meg azt is, hogy Õ mit vár el tôlem.

4. Mit hiszel Istenrôl?

Ján 4,24 Az Isten Lélek, és akik imádják ôt, azoknak lélekben és igazságban kell imádniuk.

Jób 11,7 Ki tudod-e találni, mi az Isten titka? A Mindenható tökéletességéig eljuthatsz-e?

Zsolt 90,2 Mielôtt hegyek születtek, mielôtt a föld és a világ létrejött, öröktôl fogva mindörökké vagy te, ó Isten!

1Tim 1,17 Az örökkévalóság királyának pedig, a halhatatlan, láthatatlan egy Istennek tisztelet és dicsôség örökkön-örökké. Ámen.

Jak 1,17 Minden jó adomány és minden tökéletes ajándék onnan felülrôl, a világosság Atyjától száll alá, akiben nincs változás, sem fénynek és árnyéknak váltakozása.

2Móz 3,14 Isten ezt felelte Mózesnek: Vagyok, aki vagyok.

Zsolt 147,5 Nagy a mi Urunk és igen erôs, bölcsessége határtalan.

Jel 4,8 Szent, szent, szent az Úr, a mindenható Isten, aki volt, és aki van, és aki eljövendô!

2Móz 34,6-7 Az Úr irgalmas és kegyelmes Isten. Türelme hosszú, szeretete és hûsége nagy.

Válasz: Hiszem Istent, mint örökké élô és mindenütt jelenvaló, személyes és változatlan szellemi lényt, aki végtelenül bölcs, mindenható, szent és jó, igazságos és igaz. Hiszem azt is, hogy Õ engemet végtelenül szeret.

5. Van több isten is?

5Móz 6,4 Halld meg, Izráel: Az Úr a mi Istenünk, egyedül az Úr!

Jer 10,10 De az Úr az igaz Isten, élô Isten, örökkévaló Király!

Válasz: Csak egyetlenegy Isten van

6. Hogyan jelenti ki magát Isten a Szentírásban?

Máté 28,19 Menjetek el tehát , tegyetek tanítvánnyá minden népet, bemerítvén ôket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében.

2Kor 13,13 Az Úr Jézus Krisztus kegyelme, és az Isten szeretete és a Szentlélek közössége mindnyájatokkal!

Válasz: Az egy Isten Atyának, Fiúnak és Szentléleknek jelenti ki magát a Szentírásban.

II.

Ismerkedjünk meg néhány fontos szóval!

VÉGZÉS Jelenthet hivatalos döntést, amilyen a bíróságé, vagy a végrendelkezôé. Isten végzéseinek a megmásíthatatlanságára utal egy származéka, a mi végzet szavunk, bár nem biblikus az ehhez kapcsolódó babonás hiedelem az elkerülhetetlen sorsról.

GONDVISELÉS. A gondnok dolga. Valakire, valamire vigyázni. Nyugtalanító, nehezen megoldható kérdésekben segítséget nyújtani, a dolgok természetes folyását biztosítani; figyelni, ügyelni, felügyelni, ügyet intézni...

PARANCS Feljebbvalótól kibocsátott, büntetés terhe alatt végrehajtandó rendelet. Érdekes és fontos sajátossága a Puritán Káténak, hogy Spurgeon a parancsolat fogalmát az isteni gondviselés tárgyalásakor vezeti be. Így biztosítja a parancsolat szó pozitív, biblikus töltetét, hiszen Isten rendelkezései az életet szolgálják. (nojo)

7. Kérdés: Mit hiszünk Isten végzéseirõl?

Ef 1:11-12 Õbenne lettünk örököseivé is, mivel eleve elrendeltettünk erre annak kijelentett végzése szerint, aki mindent saját akarata és elhatározása szerint cselekszik; hogy dicsõségének magasztalására legyünk, mint akik elõre reménykedünk a Krisztusban.

Válasz: Isten végzései az Õ szabad elhatározását tükrözik; azt, hogy örökkévaló terve szerint az Õ dicsõségét kimunkálja a történésekben.

8. Kérdés: Miben nyilvánulnak meg Isten végzései?

Jel 4:11 Méltó vagy, Urunk és Istenünk, hogy tied legyen a dicsõség, a tisztesség és a hatalom, mert te teremtettél mindent, és minden a te akaratodból lett és teremtetett.
 
Dán 4:32 A föld minden lakóját semminek tekinti, tetszése szerint bánik a menny seregével és a föld lakóival. Senki sem foghatja le a kezét, és senki sem mondhatja neki: mit csinálsz?

Válasz: Isten végzéseinek színtere az egész teremtettség, de velünk kapcsolatos végzéseit rólunk való gondoskodásában személyesen is megtapasztaljuk.

9. Kérdés: Mit hiszünk a Teremtésrõl?

1Móz 1:1,31 Kezdetben teremtette Isten a mennyet és a földet... És látta Isten, hogy minden, amit alkotott, igen jó.
 
2Móz 20:11 Mert hat nap alatt alkotta meg az ÚR az eget, a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megpihent.
 
Zsid 11:3 Hit által értjük meg, hogy a világokat Isten szava alkotta, úgyhogy a nem láthatókból állt elõ a látható.

Válasz: A Teremtés Isten alkotó munkája, melynek során szavára jött létre a semmibõl az egész teremtettség.

10. Kérdés: Mit hiszünk az ember teremtésérõl:

1Móz 1:27-28 Megteremtette Isten az embert a maga képmására, Isten képmására teremtette, férfivá és nõvé teremtett õket. Isten megáldotta õket és ezt mondta nekik Isten: Szaporodjatok, sokasodjatok, töltsétek be és hódítsátok meg a földet. Uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és a földön mozgó minden élõlényen!
 
Ef 4:24 Öltsétek fel az új embert, aki Isten tetszése szerint valóságos igazságban és szentségben teremtetett.
 
Kol 3:10 Öltözzétek fel az új embert, aki Teremtõjének képmására állandóan megújul, hogy egyre jobban megismerje õt!

Válasz: Hisszük, hogy az embert Isten teremtette a saját hasonlatosságára. Intelligensnek, jónak és igaznak teremtett férfit és nõt; képessé tette õket az érzékelhetõ világban való uralom akarata szerinti gyakorlására.

11. Kérdés: Mit hiszünk az isteni gondviselésrõl?

Zsolt 103:19 Az Úr a mennyben állította fel a trónját, királyi hatalmával mindenen uralkodik.
 
Zsolt 145:17 Az Úrnak minden útja igaz, és minden tette jóságos.
 
És 28:29 Csodálatos a terve, hatalmasan hajtja végre.
 
Máté 10:29 Ugye, a verébnek párja egy fillér, és egy sem esik le közülük a földre Atyátok tudtán kívül?
 
Zsid 1:3 Õ Isten dicsõségének a kisugárzása és lényének képmása, aki hatalmas szavával hordozza a mindenséget, aki miután minket bûneinktõl megtisztított, a mennyei Felség jobbjára ült.

Válasz: Isten szentsége, bölcsessége és hatalma mutatkozik meg a gondviselésben, mellyel a teremtettséget fenntartja és a történéseket irányítja.

12. Kérdés: Milyen különös módját gyakorolta Isten a gondviselésnek az elsõ emberpár megteremtésekor?

1Móz 2:17 De a jó és a rossz tudásának fájáról nem ehetsz, mert ha eszel róla, meg kell halnod.
 
Gal 3;12 A törvény pedig nem hitbõl van, hanem aki cselekszi, az fog élni általa.

Válasz: Miután megteremtette az embert, életszövetségre lépett vele, melynek feltételéül annak a parancsnak való tökéletes engedelmességet szabta meg, hogy a jó és a rossz tudásának fájáról ne egyenek.

III.

Spurgeon Puritán kátéja, mint arra a bevezetõjében is utalt, nem vákumban született. Bibliai igazságokat fûzött láncra; bölcs sorrendben szólaltatta meg a tanulók kérdéseit, egyszerû, tömör mondatokban fogalmazta meg a válaszokat. A kérdések sora és a válaszadás módja segítség volt mindazoknak, akik a múlt század Angliájában, pontosabban londoni szószékekrõl mást hallottak, vagy talán hasonlót, de másként tálalva.

Nincs mód arra, hogy minden pontnál ismertessem a kérdések és válaszok hátterét, pedig azok ismerete nélkül félreértjük Spurgeont. Még ártanak is azok, akik szentírásként szajkózzák a prédikátor-óriás, de akár a reformátorok mondásait, figyelmen kívül hagyva az ezen nagy hívõ elõdeink korát és szolgálatát fémjelzõ vitákat. A 19. kérdésnél, például tudnivaló, hogy két veszélyes tévtanítás között mutat utat a tanulóknak, az eredendõ bûn állapotából az üdvösség szerzõjéhez. A Puritán Káté szerzõje fontosnak tartotta az un. limited atonment elvét válaszába fûzni, de amilyen szükséges volt a válasz megfogalmazása akkor és úgy, olyan veszélyes és ártó ma azt átidézni. Nem az igazság változott meg, hanem a kérdéseink. Éppen ezért, én úgy tartottam helyesnek, hogy a mai magyar válaszban erre a kérdésre az üdvösséget nyert, vagy arra vágyó hívõ szólaljon meg inkább, mint a múlt században vitázó teológus. Ahogy életmûvét ismerem, valami hasonlót írna a magyar baptistáknak... (nojo)

13. Kérdés: Megmaradtak õsszüleink olyannak, ahogy Isten teremtette õket?

Préd 7:29 Isten az embereket becsületeseknek teremtette, csakhogy õk mindenféle okoskodásokhoz folyamodtak.

1Móz 3:6-8 Az asszony úgy látta, hogy jó volna enni arról a fáról, mert csábítja a szemet, meg kívánatos is az a fa, mert okossá tesz: szakított a gyümölcsébõl, evett, majd adott a vele levõ férjének is, és õ is evett. Ekkor megnyílt mindkettõjük szeme, és észrevették, hogy mezítelenek. Ezért fügefalevelet fûztek össze, és ágyékkötõket készítettek maguknak. Amikor azonban meghallották az ÚRisten hangját, amint szellõs alkonyatkor járt-kelt a kertben, elrejtõzött az ember és felesége az ÚRisten elõl a kert fái között.

Válasz: Nem. Bûnt követtek el és az ártatlanság állapotát elveszítették döntési szabadságukkal visszaélõ õsszüleink, amikor a tiltott fa gyümölcsébõl ettek.

14. Kérdés: Mi a bûn?

1Ján 3:4 Aki bûnt cselekszik, törvényszegést követ el, mert a bûn törvényszegés.

Válasz: Bûn Isten törvényének a megszegése; akár szándékosan, hitetlenségbõl, vagy figyelmetlenségbõl történik az.

15. Kérdés: Hatással van az egész emberiségre Ádám bûne?

1Kor 15:22 Ahogyan Ádámban mindnyájan meghalnak, úgy a Krisztusban is mindnyájan életre kelnek.

Róm 5:12 Ahogyan tehát egy ember által jött a bûn a világba, és a bûn által a halál, úgy minden emberre átterjedt a halál azáltal, hogy mindenki vétkezett.

Válasz: Igen. Mivel Ádám az Istennel kötött szövetségben mindnyájunk képviselõje, õsszülõnk bûnre való hajlama, vétke és büntetése minden ember kísérthetõségének, bûnének és büntetésének a példája és öröklött oka.

16. Kérdés: Milyen állapotba taszította a bûneset az emberiséget?

Róm 5:18 Ahogyan egynek a vétke lett minden ember számára kárhozattá, úgy lett egynek az igazsága minden ember számára az élet megigazulásává.

Válasz: A bûn kárhozatos állapotába került az egész emberiség.

17. Kérdés: Mit értünk bûnös állapoton?

Róm 5:19 Mert ahogyan az egy ember engedetlensége által sokan lettek bûnösökké, úgy az egynek engedelmessége által is sokan lettek igazakká.

Róm 3:10-11 Nincsen igaz ember egy sem, nincsen, aki értse, nincsen, aki keresse Istent. Mind elhajlottak, valamennyien megromlottak, és nincsen, aki jót tegyen, nincs egyetlen egy sem.

Ef 2:1,3 Titeket is életre keltett, akik halottak voltatok vétkeitek és bûneitek miatt. Egykor mi is mindnyájan közöttük éltünk testünk kívánságaival, követtük a test és az érzékek hajlamait, és a harag fiai voltunk emberi természetünk szerint.

Máté 15:19 Mert a szívbõl származnak a gonosz gondolatok, gyilkosságok, házasságtörések, paráznaságok, lopások, hamis tanúskodások és az istenkáromlások.

Válasz: Az ember bûnös állapotán azt értjük, hogy személyiségünk, hajlamaink és környezetünk romlottsága bûn elkövetésre sarkall valamennyiünket.

18. Kérdés: Mit értünk kárhozatos állapoton?

1Móz 3:8,24 Amikor meghallották az ÚRisten hangját, amint szellõs alkonyatkor járt-kelt a kertben, elrejtõzött az ember és a felesége az ÚRisten elõl a kert fái között. ... És miután kiûzte az embert, odaállította az Éden kertje elé a kerúbokat és a villogó lángpallost, hogy õrizzék az élet fájához vezetõ utat.

Zsolt 51:5 Tudom, hogy hûtlen voltam, és vétkem mindig elõttem van.

Gal 3:10 A törvény cselekedeteiben bízók átok alatt vannak...

Róm 6:23 A bûn zsoldja a halál...

Válasz: Kárhozatos a bûn állapota, mert az Istennel ellenkezõ ember ítélete alatt és a bûn következményeitõl szenvedve távolodik Istentõl az örök kárhozatba.

19. Kérdés: A bûn kárhozatos állapotában hagyja Isten az embert?

2Thessz 2:13 Hálával tartozunk az Istennek mindenkor értetek, testvéreim, akiket szeret az Úr, mert kiválasztott titeket az Isten kezdettõl fogva az üdvösségre, a Lélek megszentelõ munkája és az igazságba vetett hit által.

Ef 1:4 Õbenne kiválasztott minket magának már a világ teremtése elõtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk elõtte.

Válasz: Nem. Isten örökkévaló szeretete nyilvánul meg abban, hogy a kegyelem szövetségébe hív minden embert, és üdvösséget kínál nekem is, a bûn kárhozatos állapotában élõnek, Jézus Krisztus által. 

IV.

Amikor a megváltás kifejezést halljuk, vagy használjuk, mindig tisztáznunk kell, hogy az Úr Jézus áldozatáról, a megváltás munkájáról, vagy annak következményérõl, üdvösségünkrõl van-e szó. Az elsõ egy történelmi esemény; múlt idõben beszélhetünk róla. Az utóbbiról szólhatunk úgy, mint ami már megtörtént (megtértem, üdvösséget nyertem - megigazulásunk), úgy is, mint ami most történik és egy folyamat a hívõ életében (megszentelõdésünk), de van az üdvösségnek egy jövõ idejû vonatkozása is, amire minden Krisztusban élõ vár (megdicsõülésünk). Az üdvösség tökéletes - énekelhetjük mégis, mert a Szentlélek hathatósan munkálja a megigazított (megtért) üdvösségét. A megváltás a Megváltó munkája. Ezzel a feledésbe merülõ igazsággal több kérdésnél is találkozunk majd e kátét tanulva. Félelmeink oszlanak, ragaszkodásunk és hálánk a Megváltó iránt nõ (és ez a szent élet alapja!), amikor örökkévaló jövõnkért is tökéletesen Benne bízunk. (nojo)

20. kérdés: Ki Isten kiválasztottjainak a megváltója?

1Tim 2,5 Mert egy az Isten, egy a közbenjáró is Isten és emberek között, az ember Krisztus Jézus.

Ján 1,14 Az Ige testté lett, közöttünk lakott, és láttuk az õ dicsõségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsõségét, telve kegyelemmel és igazsággal.

1Tim 3,16 Valóban nagy a kegyességnek a titka: aki megjelent testben, igaznak bizonyult lélekben, megjelent az angyaloknak, hirdették a pogányok között, hittek benne a világon, felvitetett dicsõségben.

Kol 2,9 Mert benne lakik az istenség egész teljessége testileg.

Válasz: A kiválasztottaknak egyedül az Úr Jézus Krisztus a megváltójuk. Õ Isten örökkévaló Fia, aki emberré lett, Isten és ember egy személyben.

21. kérdés: Hogyan lehetett Isten Fia emberré?

Zsid 2,14 Mivel a gyermekek test és vér részesei, õ is hozzájuk hasonlóan részese lett ezeknek, hogy halála által megsemmisítse azt, akinek hatalma van a halálon, vagyis az ördögöt.

Zsid 4,15 Mert nem olyan fõpapunk van, aki ne tudna megindulni erõtlenségeinken, hanem olyan, aki hozzánk hasonlóan kísértést szenvedett mindenekben, kivéve a bûnt.

Luk 1:31,35 Íme, fogansz méhedben, és fiút szülsz, akit nevezz Jézusnak!...A Szentlélek száll reád, és a Magasságos ereje árnyékoz be téged, ezért a születendõt is Szentnek nevezik majd, Isten Fiának.

Zsid 7,26 Mert ilyen fõpap illett hozzánk: szent, ártatlan, szeplõtlen, aki a bûnösöktõl elkülöníttetett, és aki magasabbra jutott az egeknél.

Válasz: Krisztus, Isten Fia a Szentlélektõl fogantatva, Szûz Máriától született; minden tekintetben emberként élt a világban, de tökéletesen bûntelenül.

22. kérdés: Melyek Krisztus megváltói munkájának fõbb vonásai?

ApCsel 3,22 Prófétát támaszt nektek testvéreitek közül az Úr, a ti Istenetek..., õt hallgassátok mindenben, amit csak mond néktek!

Zsid 5,6 Pap vagy te örökké, Melkisédek rendje szerint.

Zsolt 2,6 Én kentem föl királyomat szent hegyemen, a Sionon!

Válasz: Prófétai, papi és királyi szolgálatát megaláztatásában és felmagasztaltatásában végezve lett Krisztus a mi megváltónk.

23. kérdés: Miben áll Krisztus prófétai szolgálata?

Ján 1,18 Istent soha senki sem látta; az egyszülött Isten, aki az Atya kebelén van, az jelentette ki õt.

Ján 20,31 Ezek azért írattak meg, hogy higgyétek: Jézus a Krisztus, az Isten Fia, és e hitben életetek legyen az õ nevében.

Ján 14,26 A Pártfogó pedig, a Szentlélek, akit az én nevemben küld az Atya, õ tanít majd meg titeket mindenre, és eszetekbe juttat mindent, amit én mondtam nektek.

Válasz: A próféta szolgálatát végezve nyilatkoztatja ki Krisztus az Igében és Lelke által Isten üdvösségünket munkáló akaratát.

24. kérdés: Miben áll Krisztus papi szolgálata?

Zsid 9,28 Krisztus is egyszer áldoztatott fel, hogy sokak bûnét elvegye; másodszor majd a bûn hordozása nélkül fog megjelenni azoknak, akik várják õt üdvösségükre.

Zsid 2,17 Mindenben hasonlóvá kellett lennie a testvéreihez, hogy irgalmas és hû fõpap legyen az Isten elõtti szolgálatban, hogy engesztelést szerezzen a nép bûneiért.

Zsid 7,25 Üdvözíteni tudja örökre azokat, akik általa járulnak Istenhez, hiszen õ mindenkor él, hogy esedezzen értük.

Válasz: A pap szolgálatát végezve adta Krisztus önmagát egyszeri és tökéletes áldozatul megváltásunkért, hogy megbékéltessen bennünket Istennel, és közbenjárásával is üdvösségünket biztosítsa.

25. kérdés: Mit értünk Krisztus királyságán?

Zsolt 110:2-3 Hatalmad pálcáját kinyújtja az ÚR a Sionról: uralkodj ellenségeid között! Néped önként követ szent öltözetben, ha sereget gyûjtesz.

Mát 2,6 Betlehem, Júda földje, semmiképpen nem vagy a legjelentéktelenebb Júda fejedelmi városai között, mert fejedelem származik belõled, aki legeltetni fogja népemet, Izráelt.

1Kor 15,25 Mert addig kell uralkodnia, míg lába alá nem veti valamennyi ellenségét.

Válasz: Királyi hatalmát gyakorolja Krisztus, amikor bennünk és közöttünk uralkodik; szolgáit megvédi és ellenségeit legyõzi.

26. kérdés: Miben állt Krisztus megaláztatása?

Luk 2,7 Megszülte elsõszülött fiát. Bepólyálta, és a jászolba fektette, mivel a szálláson nem volt számukra hely.

Gal 4,4 Amikor eljött az idõ teljessége, Isten elküldte Fiát, aki asszonytól született a törvénynek alávetve.

És 53,3 Megvetett volt, és emberektõl elhagyatott, fájdalmak férfia, betegség ismerõje.

Mát 27,46 Jézus hangosan felkiáltott: Éli, éli, lamá sabaktáni! azaz: Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engemet?"

Fil 2,8 "Megalázta magát, és engedelmeskedett mindhalálig, mégpedig a kereszthalálig."

Mát 12,40 Ahogyan Jónás három nap és három éjjel volt a hal gyomrában, úgy lesz az Emberfia is a föld belsejében három nap és három éjjel.

Válasz: Krisztus önkéntes megaláztatásban végezte el a megváltás munkáját, amikor emberré lett, isteni és emberi rendelkezéseknek engedelmeskedett, megízlelte az élet nehézségeit és Isten haragját, elítéltként meghalt a kereszten, eltemettetett és a halálba ment egy ideig.

27. kérdés: Miben áll Krisztus felmagasztaltatása?

1Kor 15,4 Eltemették, és - ugyancsak az Írások szerint - feltámadt a harmadik napon.

Márk 16,19 Az Úr Jézus pedig miután ezeket mondta nekik, felemeltetett a mennybe, és az Isten jobbjára ült.

ApCsel 17,31 Rendelt egy napot, amelyen igazságos ítéletet mond majd az egész földkerekség fölött egy férfi által, akit erre kiválasztott, akirõl bizonyságot adott mindenki elõtt azáltal, hogy feltámasztotta a halálból.

Válasz: Krisztus az Atya által felmagasztalva uralkodik örökké, miután a harmadik napon feltámadt a halálból, majd felment a mennybe. Felmagasztaltatásának tanúja lesz minden ember, amikor e világ utolsó napján ítéletet mond.

28. kérdés: Miképpen részesülök a Krisztus által kínált üdvösségben?

Ján 1,12 Akik befogadták, azokat felhatalmazta arra, hogy Isten gyermekeivé legyenek; mindazokat, akik hisznek az õ nevében.

Tit 3:5-6 Nem az általunk véghez vitt igaz cselekedetekért, hanem az õ irgalmából üdvözített minket újjászülõ és megújító fürdõje a Szentlélek által, akit kitöltött ránk gazdagon Jézus Krisztus, a mi Üdvözítõnk által.

Válasz: Üdvösségem szerzõje a Megváltó Úr Jézus, aki bûneimtõl megszabadít és Szentlelkével támogat.

29. kérdés: Hogyan segít a Szentlélek a Krisztus által kínált üdvösség elfogadásában?

Ef 2,8 Kegyelembõl van üdvösségetek a hit által, és ez nem tõletek van: Isten ajándéka ez.

Ef 3,17 A Krisztus lakjék szívetekben a hit által...

Válasz: A Szentlélek segítsége abban nyilvánul meg, hogy általa kívánom meg és fogadom el a Krisztus által kínált üdvösséget, amiben részesülve eggyé válok vele.

V.

30. kérdés: Mit tanít a Szentírás Isten üdvösségre hívó kegyelmérõl?

2Tim 1,9 Mert õ szabadított meg minket, és õ hívott el szent hívással, nem a mi cselekedeteink alapján, hanem saját végzése és kegyelme szerint, amelyet az idõk kezdete elõtt Krisztus Jézusban adott nekünk.

ApCsel 2,37 Amikor ezt hallották, mintha szíven találták volna õket, ezt kérdezték Pétertõl és a többi apostoltól: 'Mit tegyünk, atyámfiai, férfiak?'

Ján 6,44-45 Senki sem jöhet énhozzám, ha nem vonzza õt az Atya, aki elküldött engem. Én pedig feltámasztom az utolsó napon. Meg van írva a prófétáknál: És mindnyájan Istentõl tanítottak lesznek. Aki az Atyától hallott és tanult, az mind énhozzám jön.

Válasz: Isten üdvösségre hívó kegyelmi munkáját a Szentlélek úgy végzi, hogy miután bûnfelismerésre és bûnbánatra indít bennünket és megvilágosítja elõttünk Krisztusra szorultságunkat, hitünket és akaratunkat erõsítve az Úr Jézus által kínált kegyelem elfogadására sarkall.

31. kérdés: Mi történik az üdvösségre hívottak életében?

Róm 8,30 Akikrõl pedig ezt eleve elrendelte, azokat el is hívta, és akiket elhívott, azokat meg is igazította, akiket pedig megigazított, azokat meg is dicsõítette.

Ef 1,5 Elõre el is határozta, hogy fiaivá fogad minket Jézus Krisztus által, akarata és tetszése szerint.

1Kor 1,30 Az õ munkája az, hogy ti a Krisztus Jézusban vagytok. Õt tette nekünk Isten bölcsességgé, igazsággá, megszentelõdéssé és megváltássá.

Válasz: Akiknek életében a Szentlélek az üdvösségre hívás kegyelmi munkáját végzi, azok megigazíttatnak, Jézus Krisztus által Isten gyermekeivé fogadtatnak, szentül élve kérik, fogadják és közvetítik Isten áldásait másoknak is.

32. kérdés: Mi a megigazíttatás?

Róm 3,24 Ezért Isten ingyen igazítja meg õket kegyelmébõl, miután megváltotta õket a Krisztus Jézus által.

Ef 1,7 Õbenne van - az õ vére által - a mi megváltásunk, bûneink bocsánata is; kegyelme gazdagságából.

2Kor 5,21 Mert azt, aki nem ismert bûnt, bûnné tette értünk, hogy mi Isten igazsága legyünk õbenne.

Róm 5,19 Mert ahogyan az egy ember engedetlensége által sokan lettek bûnösökké, úgy az egynek engedelmessége által is sokan lettek igazakká.

Gal 2,16 Tudjuk, hogy az ember nem a törvény cselekedetei alapján igazul meg, hanem a Krisztus Jézusba vetett hit által. Ezért mi is Krisztus Jézusban hittünk, hogy megigazuljunk a Krisztusban való hit, és nem a törvény cselekvése által, mert a törvény cselekvése által nem igazul meg egy ember sem.

Fil 3,9 Hogy kitûnjék rólam õáltala: nincsen saját igazságom a törvény alapján, hanem a Krisztusba vetett hit által van igazságom Istentõl a hit alapján.

Válasz: Megigazíttatáson Istennek, mint irgalmas bíránknak azt a döntését értjük, amikor bûneinket megbocsátja és a Krisztus igazságát nekünk tulajdonítja, mert mi ezt hittel kérjük és elfogadjuk.

33. kérdés: Ki lehet Isten gyermekévé?

1Ján 3,1 Lássátok meg, milyen nagy szeretetet tanúsított irántunk az Atya: Isten gyermekeinek neveznek minket, és azok is vagyunk. Azért nem ismer minket a világ, mert nem ismerte meg õt!

Ján 1,12 Akik pedig befogadták, azokat felhatalmazta arra, hogy Isten gyermekeivé legyenek; mindazokat, akik hisznek az õ nevében.

Róm 8,16-17 Maga a Lélek tesz bizonyságot a mi lelkünkkel együtt arról, hogy valóban Isten gyermekei vagyunk. Ha pedig gyermekek, akkor örökösök is: örökösei Istennek és örököstársai Krisztusnak, ha vele együtt szenvedünk, hogy vele együtt meg is dicsõüljünk.

Válasz: Aki Isten megigazító kegyelmét hittel elfogadja, azt Õ gyermekének tekinti és felruházza az istenfiúság elõjogaival.

34. kérdés: Mi a megszentelõdés?

2Thessz 2,13 Mi pedig hálával tartozunk az Istennek mindenkor értetek, testvéreim, akiket szeret az Úr, mert kiválasztott titeket az Isten kezdettõl fogva az üdvösségre, a Lélek megszentelõ munkája és az igazságba vetett hit által.

Ef 4,24 Öltsétek fel az új embert, aki Isten tetszése szerint valóságos igazságban és szentségben teremtetett.

Róm 6,11 Ezért tehát ti is azt tartsátok magatokról, hogy meghaltatok a bûnnek, de éltek az Istennek a Krisztus Jézusban.

Válasz: A megigazított ember megszentelõdését a Szentlélek munkálja, úgy, hogy a bûn elleni harcban és az Istennek tetszõ életben gyõzelmekre segíti.

35. kérdés: Milyen hatással vannak Isten áldásai a megigazított emberre földi élete során?

Róm 5:1-2,5 Mivel tehát megigazultunk hit által, békességünk van Istennel a mi Urunk Jézus Krisztus által. Õáltala kaptuk hitben a szabad utat ahhoz a kegyelemhez, amelyben vagyunk, és dicsekszünk azzal a reménységgel is, hogy részesülünk az Isten dicsõségében... a reménység pedig nem szégyenít meg, mert szívünkbe áradt az Isten szeretete a nekünk adatott Szentlélek által.

Péld 4,18 Az igazak ösvénye olyan, mint a felragyogó világosság, mely egyre világosabb lesz délig.

1Ján 5,13 Ezt azért írtam nektek, akik hisztek Isten Fia nevében, hogy tudjátok: örök életetek van.

1Pét 1,5 Titeket pedig Isten hatalma õriz hit által az üdvösségre, amely készen van, hogy nyilvánvalóvá legyen az utolsó idõben.

Válasz: A megigazított ember Isten áldásait fogadva az Õ szeretetét egyre jobban megismeri és azzal tovább szolgál. Belsõ békességében, meggyõzõdésében és a Szentlélektõl való örömében növekszik, és egyre hasznosabb eszközévé válik Urának. Hûséges marad a halálig.


VI.

Sokat beszélnek, írnak a halál utáni állapotról mostanában. Mindenkit érdekel ez a téma, és mivel - itt, Amerikában - egyre bôvülô piac is van az ilyesmire, már halál-elôkészítô tanfolyamokat is szerveznek, ahol a jelentkezô vallásos meggyôzôdéséhez illô útravalót vehet magához. A hívô ne legyen hát tájékozatlan ebben a kérdésben sem! Hiteles információért mi az Élet Könyvéhez fordulunk, de abban bizony keveset találunk errôl a divatos témáról. A Spurgeon által kiválasztott idézeteket tanulmányozva is észreveszi majd a figyelmes olvasó, hogy némelyik ellentmondásosnak tûnik. A gazdagról és Lázárról elmondott tanító-történet, például, az élôk lehetôségeirôl és felelôsségérôl tanít, nem a halál utáni állapotról. Ellentmondásosnak tûnnek egyes kijelentések ebben a kérdéskörben, talán, mert többet akarunk kiolvasni a Bibliából, mint amennyit Isten fontosnak látott kijelenteni ezekrôl. Persze, óhatatlanul kialakul minden Biblia-olvasóban egy kép - Spurgeonét itt láthatjuk. Tanulságos már csak azért is idôt tölteni ezekkel a kérdésekkel, hogy rácsodálkozzunk, lám, a prédikátor-óriás gyermekies egyszerûséggel akart és tudott errôl a témáról is beszélni, és csak ennyit, mert mint a Könyv Szerzôje, ô is az életrôl kívánta inkább az élôket tanítani. (nojo)

36. kérdés: Mit történik a megváltott halálakor?

Zsid 12,22-23 Ti a Sion hegyéhez járultatok, és az élõ Isten városához, a mennyei Jeruzsálemhez és az angyalok ezreihez; az elsõszülöttek ünnepi seregéhez és gyülekezetéhez, akik fel vannak jegyezve a mennyekben, mindenek bírájához, Istenhez és a tökéletességre jutott igazak lelkeihez...

Fil 1,23 Szorongat ez a kettõ: vágyódom elköltözni és Krisztussal lenni, mert ez sokkal jobb mindennél...

2Kor 5,8 De bizakodunk, és inkább szeretnénk kiköltözni a testbõl, és hazaköltözni az Úrhoz.

1Thessz 4,14 Mert ha hisszük, hogy Jézus meghalt és feltámadt, az is bizonyos, hogy Isten az elhunytakat is elõhozza Jézus által, vele együtt.

Ézs 57,2 De békességre jut; és fekvõhelyén pihen, aki egyenes úton járt.

Jób 19.26 S ha ez a bõröm lefoszlik is, testemben látom meg az Istent.

Válasz: A megváltott lélek a testi halálkor egyenesen Krisztushoz költözik, míg az Úr szolgálatára rendelt test pihen a feltámadásig.

37. kérdés: Mi történik a megváltottakkal a Feltámadáskor?

1Kor 15,43 Elvettetik gyalázatban, feltámasztatik dicsõségben; elvettetik erõtlenségben, feltámasztatik erõben.

Mt 10,32 Aki tehát vallást tesz rólam az emberek elõtt, arról majd én is vallást teszek mennyei Atyám elõtt.

1Jn 3,2 Szeretteim, most Isten gyermekei vagyunk, de még nem lett nyilvánvaló, hogy mivé leszünk. Tudjuk, hogy amikor ez nyilvánvalóvá lesz, hasonlóvá leszünk hozzá, és olyannak fogjuk õt látni, amilyen valójában.

1Thessz 4,17 Azután mi, akik élünk, és megmaradunk, velük együtt elragadtatunk felhõkön az Úr fogadására a levegõbe, és így mindenkor az Úrral leszünk.

Válasz: A megváltottak feltámadásakor a testük is dicsôséges életre kel, és miután Krisztus közbenjárása mentesíti ôket az ítélet napján, örökké Isten jelenlétében maradnak.

38. kérdés: Mi történik a hitetlen halálakor?

Lk 16,22-24 Történt pedig, hogy meghalt a koldus, és felvitték az angyalok Ábrahám kebelére. Meghalt a gazdag is, és eltemették. Amint ez a pokolban kínok között gyötrõdve felemelte a tekintetét, látta távolról Ábrahámot és kebelén Lázárt. Ekkor felkiáltott: Atyám, Ábrahám, könyörülj rajtam, és küldd el Lázárt, hogy ujja hegyét mártsa vízbe, és hûsítse meg a nyelvemet, mert igen gyötrõdöm e lángban.

Zsolt 49,14-15 Ez a bolondok sorsa, és követik õket azok, akiknek tetszik beszédük. Mint juhok kerülnek a holtak hazájába, a halál lesz a pásztoruk. Alakjuk eltûnik a holtak hazájában, nem lesz lakásuk. Reggelre a becsületesek uralkodnak.

Válasz: A hitetlen lelke a testi halálkor a pokolba kerül, míg teste az ítélet napjára való feltámasztásig a sírban hever.

39. kérdés: Mi történik a hitetlennel az ítélet napján?

Dán 12,2 Azok közül, akik alusznak a föld porában, sokan felébrednek majd: némelyek örök életre, némelyek gyalázatra és örök utálatra.

Jn 5,28-29 Ne csodálkozzatok ezen, mert eljön az óra, amelyben mindazok, akik a sírban vannak, meghallják az õ hangját, és kijönnek. Akik a jót tették, az életre támadnak fel; akik pedig a rosszat cselekedték, az ítéletre támadnak fel.

2Thessz 1,9 Ezek majd örök pusztulással bûnhõdnek az Úrtól és az õ dicsõ hatalmától.

Mt 25,41 Akkor szól a bal keze felõl állókhoz is: Menjetek elõlem, átkozottak, az ördögnek és angyalainak elkészített örök tûzre.

Válasz: Isten feltámasztja a hitetlen testét is az ítélet napjára, hogy megítélje és kibeszélhetetlenül kínos és örökké tartó büntetéssel sújtsa ôket, a Sátánt és a gonosz angyalokat.


Tovább

 
     
 
| Kezdőoldal | Kedvencek közé powered by